PIAP Space podpisał kontrakt na 2,5 miliona euro z Europejską Agencją Kosmiczną
Materiał przygotowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. | Kontrakt dotyczy rozwoju ramienia robotycznego do serwisowania satelitów. Komu ramię będzie służyć, do czego będzie wykorzystywane? Czy podobne urządzenia są już na świecie? Na pytania odpowiada Mateusz Wolski, Prezes Zarządu PIAP Space Sp. z o.o.
W ramach kontraktu powstanie prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego na poziomie TRL 6. Ramię będzie służyć do deorbitacji i serwisowania satelitów na orbicie. Jesteśmy w gronie kilku firm, które rozwijają ramiona robotyczne, w Europie, USA i Kanadzie. Nasze ramiona robotyczne są projektowane pod kątem satelitów o masie poniżej 1 tony.
- Na jakiem etapie są obecnie prace nad projektem, ile osób bierze w nich udział, kiedy ramię powstanie i kiedy realnie będzie można z niego korzystać?
W projekt zaangażowanych będzie kilkadziesiąt osób – nie tylko naukowcy i inżynierowie, ale też menedżerowie, specjaliści od biznesu, finansów, systemów jakości, zakupów, prawnicy oraz technicy. Mamy gotowy model laboratoryjny, co oznacza, że osiągnęliśmy poziom gotowości technologicznej TRL 4. W projekcie TITAN ramię zostanie rozwinięte do TRL 6, czyli powstanie prototyp przetestowany w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Docelowo, chcielibyśmy stworzyć gotowy produkt, czyli dojść do poziomu TRL 9. Niezbędne będzie przeprowadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta